Wczoraj pokazałam wam produkty z Lidla, dziś pobiegłam do sklepu żeby nie wykupili mi mojej melasy czyli syropu z buraków cukrowych. Od dawna szukałam tego produktu w normalnych sklepach, aż nieoczekiwanie pojawił się w Lidlu. Na opakowaniu zasugerowano posmarować chleb lub polać placki ziemniaczane. Moje pierwsza myśl na zastosowanie melasy to posłodzenie kawy, polanie naleśników (substytut syropu klonowego) lub lodów. Po otworzeniu i spróbowaniu, posmarowałam kromkę świeżego chleba.

Konsystencja miodu, kolor ciemnoczekoladowy, smak słodki z nutą goryczki. Dla mnie bomba! W najbliższych dniach chyba zrobię naleśniki lub pancake’sy polane melasą. Poniżej przedstawiam wam zawartości składników syropu.

 

Zawartość podstawowych składników melsay buraczanej (źródło: Wikipedia):

 • woda – 20%
 • sucha substancja – 80%, w tym:
 • sacharoza – 50%
 • inne związki – 30%, w tym:

Zawartość składników mineralnych w melasie:

Pokaż komentarzeClose Comments

5 Comments

 • Małgosia
  Posted 18 sierpnia 2018 at 17:10 0Likes

  Właśnie piekę babkę. Po 30 minutach 150 stopniach ciasto jest blade i jeszcze pływa w formie …

 • zygi
  Posted 8 grudnia 2013 at 02:43 0Likes

  Trochę mylisz pojęcia – melasa to nie jest syrop buraczany. Melasa jest odpadem po rafinacji cukru, a syrop, to zagęszczony sok z buraków, tak jak syrop klonowy.

  • jakpomasle
   jakpomasle
   Posted 17 grudnia 2013 at 20:56 0Likes

   Masz rację. Długo szukałam melasy, ale na próżno. Ciężko ją dostać i w grę wchodzą tylko sklepy ze zdrową żywnością w miastach większych niż moje.
   Jedynie co mogę od czasu do czasu kupić to właśnie wymieniony syrop w Lidlu. Nie do końca byłam pewno czy to jest to samo, chociaż skład jest podobny. Za bardzo się pospieszyłam – mój błąd i dziękuję za uwagę :)

   • Caligo
    Posted 18 października 2016 at 15:40 0Likes

    W niemieckim Lidlu, a również w Penny i Kauflandzie, dostępne są również syropy buraczane, bez domieszek innych składników (czyste) i raczej trudno je nazwać tanim odpowiednikiem miodu, bo cena syropu nie jest znacząco niższa od ceny miodu. A syrop ma konsystencję miodu właśnie. :-)

    Natomiast produkt w słoiku (jak ten na zdjęciu) to mieszanka syropu, ale również karmelu i niezdrowego (ponoć) syropu glukozowo-fruktozowego (plus parę innych dodatków). Przypomina częściowo skrystalizowany “dziki” miód. I tej “melasy” nie polecam.

 • & *
  Posted 5 grudnia 2012 at 20:11 0Likes

  Dla mnie to ukochana krojda z dzieciństwa:)

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.