Tradycyjna polska szarlotka
Ile kucharek tyle rodzajów szarlotek. Ja tym razem postanowiłam nie fantazjować, tylko powrócić do tradycyjnej polskiej szarlotki. To chyba jesień tak na mnie wpływa, że chętniej sięgam do klasycznych polskich przepisów, a te zagraniczne odstawiam na później.
Dlatego też dzisiaj na mój warsztat poszła „Szarlotka polska”. Dokładnie pod takim tytułem znalazłam przepis na szarlotkę w książce Juliusza Zdanowicza Doskonałe wypieki domowe”. O tym, jak bardzo dobry jest to przepis, przekonacie się po zrobieniu szarlotki. Zaręczam Wam, niebo w gębie! :)
Składniki:
- 2, 5 szklanki mąki
- 0,5 szklanki cukru pudru
- 1 kostka masła lub margaryny
- 3 jajka
- 1 płaska łyżeczka cukru waniliowego
oraz
- 1,5 kg jabłek
- 1 niecała szklanka cukru (w zależności od słodkości jabłek)
- 1 łyżeczka cynamonu
- cukier puder do posypania
Jak zrobić szarlotkę – pokazuję i objaśniam ;)
Moją szarlotkę upiekłam w blasze o wymiarach 21×21 cm. Masło wyjęłam półgodziny wcześniej, dzięki temu łatwiej się wyrabiało. Wszystkie składniki czyli mąkę, cukier puder, masło, jajka i cukier waniliowy zagnieść na gładką masę i schłodzić w lodówce. W tym czasie umyć, obrać jabłka i zetrzeć lub pokroić w kostkę – ja wybrałam tą drugą opcję.
Jabłka przełożyć do garnka, zasypać cukrem i smażyć, aż się rozpadną. W trakcie duszenia dodać cynamon.
Połowę ciasta (około 500 g) rozwałkować i wyłożyć posmarowaną tłuszczem blaszkę i zapiec. Dokładnie tak zrobiłam, ale boki ciasta które zostawiłam stopiły się w piekarniku i otrzymałam sam spód ciasta, bez burty. Po upieczeniu ciasto wyjęłam, bo blaszkę wyłożyłam papierem. Na podpieczony spód wyłożyć uprażone jabłka.
Pozostałe ciasto rozwałkować i wyłożyć na jabłka. Wstawić do piekarnika i piec 60 minut w temp. 140-160° C.
Upieczone ciasto posypać cukrem pudrem.
A Wy lubicie szarlotkę? :)