Pyszne ciasto cytrynowa kostka bez pieczenia
Z gotowaniem to jest tak, że z wielkiej przyjemności potrafi zmienić się w wielką udrękę. Najczęściej tak się dzieje przed świętami. W dwa dni trzeba przygotować kilkanaście różnych potraw, a do tego w ilości, która spokojnie nakarmiła by pułk wojska. Pół biedy, gdy mamy kogoś do pomocy. Ale przecież nie zawsze tak jest.
Ale to jeszcze nie koniec. Poza daniami obiadowymi, przekąskami i dodatkami do posiłków trzeba jeszcze upiec ciasta! Obowiązkowo babka, makowiec i sernik, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Jeszcze jakieś ciasteczka do pochrupania i może coś lekkiego na deser, na przykład galaretka z bitą śmietaną.
Ja już kilka lat temu powiedziałam sobie dość(!). Na święta gotuję tylko odrobinę więcej, niż w normalne dni. To na wypadek, gdybyśmy mieli niezapowiedzianych gości lub nieprzewidziany apetyt. Ciast też już nie piekę tylu co kiedyś. Wystarczają mi jedno, góra dwa ciasta i to wszystko. Dlatego w tym roku na naszym wielkanocnym stole zagości ciasto „Cytrynowa kostka”. Stosunkowo szybkie w przygotowaniu, a do tego łatwe i bez pieczenia.
Trudno jest opisać smak ciasta słowami, ale spróbuję: Delikatne i aksamitne nadzienie, niczym ptasie mleczko, włożone pomiędzy dwa kruche herbatniki. Dosłownie rozpływa się w ustach. Nuta cytryny orzeźwia i sprawia, że od razu chcesz sięgnąć po więcej, bo jeden kawałek to zdecydowanie za mało.
Składniki:
- 32 herbatniki
- 400 g jogurtu greckiego
- 200 ml śmietanki 30%
- 20 g żelatyny
- 120 g cukru pudru
- sok z 1 cytryny
- 2 galaretki cytrynowe
- 500 ml mleka
- 2 budynie śmietankowe lub waniliowe z cukrem Winiary
- 100 g masła
Sposób przygotowania:
Ciasto przygotowaliśmy w formie o wymiarach 20 x 29 cm
- Blaszkę wyłóż folią spożywczą. Na dno wyłóż herbatniki.
- Żelatynę namocz w 2 łyżkach zimnej wody, wymieszaj. Gdy napęcznieje, dodaj kilka łyżek gorącej wody i rozmieszaj. Gdyby żelatyna nie chciała się całkowicie rozpuścić, wstaw naczynie do gorącej wody i wymieszaj. Lekko ostudź.
- Jogurt grecki ubij z cukrem pudrem. Śmietankę 30% ubij osobno. Połącz delikatnie obie masy. Na końcu dodaj sok wyciśnięty z cytryny oraz żelatynę. Dokładnie wymieszaj.
- Tężejącą masę wylej na herbatniki i wyrównaj powierzchnie przy pomocy łopatki. Wstaw do lodówki.
- Galaretki rozpuść w ok.300 ml wrzątku. Rozmieszaj do rozpuszczenia i ostudź.
- Gdy masa jogurtowo – śmietanowa zastygnie, wylej na nią tężejąca galaretkę.
- Na mleku ugotuj budynie. Ostudź.
- Miękkie masło zmiksuj na puszystą masę, a w trakcie ucierania dodawaj po łyżce budyniu.
- Jednolitą masę wyłóż na zastygniętą galaretkę.
- Ułóż ostatnią warstwę herbatników.
- Ciasto wstaw do lodówki, aby ostatnia masa lekko stężała.
EDIT: Masę wylej tylko na całe herbatniki (4×4 szt). Blaszka jest większa, dlatego podnieś jeden bok folii/papieru do pieczenia i usztywnij go z zewnątrz tekturką. W ten sposób otrzymasz formę dopasowaną do wielości herbatników.
Witam, ciasto wyszło idealne jak na zdjęciu, polecam :)
Witam
Właśnie zrobiłam ciastka, nie wiem dlaczego ale herbatniki były strasznie mokre, polewę jogurtową musiałam dorobić bo z podanych składników wychodzi jej za mało i tak samo jest z galaretką, musiałam użyć cztery a nie dwie a miałam wymiarowo taka samą blachę.
Do przygotowania ciasta proponuję użyć maślanych herbatników. Ostatnio odkryłam, że są na ryku ich dwa rodzaje. Pierwsze to tanie zwykłe herbatniki, drugie są nieco droższe i maślane, a w smaku przyjemne i bardzo kruche, dlatego bardziej nadają się do ciasta (jak również smaczniejsze solo). Mimo wszystko, aby bardzo nie zmiękły, masa jaką wylewamy na nie, musi być tężejąca – czyli już nie rzadka, ale i nie całkiem gęsta, bo nie utworzy gładkiej powierzchni.
Ciasto przygotowałam w blaszce o wymiarach 20×29 cm i wyłożyłam na dno 16 herbatników (4×4). O jednej rzeczy w przepisie nie wspomniałam (za co przepraszam i już edytuję), mianowicie masę wylałam tylko na całe herbatniki (nie układałam połówek, tylko całe sztuki, a wtedy zostaje taki wolny pasek). Podniosłam jeden bok z papierem/folią, usztywniłam aby było w miarę równo i wylałam masę. Składników użyłam w ilości jak w przepisie. Myślę, że to mogła być przyczyna, że zabrakło Ci masy i galaretki.
Dziękuję za komentarz. Teraz będę pamiętać, aby pisać o wszystkich szczegółach.
Pozdrawiam :)
ja w tym roku ciasta nie ruszam ale wygląda pysznie :)
Wygląda pysznie i takie jest. Potwierdzam! ;)