Surówka z kiszonej kapusty
Któż z nas nie zna smaku kapusty kiszonej. Przecież surówka z kiszonej kapusty, to nieodłączny element tego dania. Nie znam nikogo, kto nie jadł by kotleta schabowego z ziemniakami w połączeniu z tą smaczną i zdrową surówką. Kiszona kapusta obecna jest na polskich stołach od niepamiętnych czasów i nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Co ciekawe kapusta był powszechnie uprawiania już w starożytności, w rejonie basenu Morza Śródziemnego. W Grecji zalecano jej spożywanie jako remedium na bezsenność, w Rzymie nasomiast uważano, że zapewnia wielką siłę i długowieczność.
Powodem tak wielkiej popularności są dwie zasadnicze cechy kiszonej kapusty, tj. wyśmienity smak oraz bogactwo witamin i przeciwutleniaczy. To dlatego pojawia się w kuchniach wielu narodów, głównie tych zamieszkujących północne rejony Europy.
Kiszona kapusta i jej właściwości zdrowotne
Kapusta kiszona cechuje się długą trwałością i silnym kwaśnym smakiem, który bierze się z obecności kwasu mlekowego powstającego w wyniku rozkładu cukrów zawartych w świeżej kapuście przez bakterie. Zawiera w sobie liczne metabolidy, które poprawiają przemianę materii i wspomagają odchudzanie. Działa grzybobójczo i bakteriobójczo. Dodatkowo jest bogatym źródłem wiaminy C i E. Z tego powodu była kiedyś używana przez załogi okrętów jako środek przeciw szkorbutowi. Jej spożywanie jest zalecane szczególnie w okresie zimowym, kiedy trudniej dostępne są świeże owoce i warzywa.
Poniżej przedstawiam przepis na surówkę, który jest w naszej rodzinie od dawna. Surówka z kiszonej kapusty przygotowywana wg tego przepisu ma to do siebie, że nie można jej zepsuć, dlatego każdemu wychodzi i wszystkim bardzo smakuje.
Jeśli macie taką możliwość, to zalecam korzystanie z domowej kiszonej kapusty. Ta sklepowa nie jest już ani tak smaczna, ani zdrowa.
Składniki surówki z kiszonej kapusty
- 0,5 kg kapusty kiszonej
- 1 marchewka
- 1 cebula
- 1 jabłko
- 3 łyżki oleju
- sól, pieprz
Surówka z kiszonej kapusty w 5 minut
Kapustę odcisnąć (nie płukać!) i pokroić nożem niezbyt dokładnie. Cebulę posiekać w drobną kostkę. Jabłko i marchewkę zetrzeć na tarce o grubych oczkach (nie obierałam jabłka, tylko dokładnie umyłam – skórka zawiera bardzo dużo witamin i błonnik).
W misce wymieszać pokrojoną kapustę, startą marchewkę i jabłko oraz posiekaną cebulę. Dodać olej. Nie polecam dodawać oliwy z oliwek ze względu na charakterystyczny zapach. Lepsze są oleje o neutralnym smaku np. rzepakowy lub z pestek winogron. Na końcu dodać sól i pieprz, dokładnie wymieszać i gotowe!
Dodam jeszcze, że korzystając z obfitości jesieni pozwoliłam sobie dodać małą zieloną paprykę. Wspaniale się wkomponowała w smak surówki i przy okazji stanowi fajne urozmaicenie kolorystyczne. Tym samym cieszy nie tylko podniebienie, ale również oczy.
To jeszcze tylko pozostało usmażyć schabowe i jemy :)
surówka pyszna tak jak Ty