Miętowy kompot z rabarbaru

kompot z rabarbaru

Na zimę zawszę przygotowuję kilka słoików kompotu, w tym moje ulubione z mirabelek oraz renklod. Oba rodzaje śliwek są do siebie podobne z wyglądu i ze smaku. Są kwaśne, a przez to wspaniale gaszą pragnienie i chociaż przygotowuję je na jesień, to na przekór wszystkiemu, kompot najczęściej pijemy wiosną i latem.

Lato ma tą przewagę nad zimą, że dodaję miętę prosto z ogródka. W ubiegłym roku posiana, w tym pięknie się rozrosła. Początkujących pocieszę, że mięta nie wymaga prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych z naszej strony. Szczerze powiem, że nie spodziewałam się nawet, że w tym roku wyrośnie w tym samym miejscu. Sami zobaczcie:

mięta pieprzowa uprawa

Tak więc wiosenny kompot przygotowałam ze świeżych liści mięty, kilku łodyg rabarbaru i kilku śliwek z kompotu.

Składniki:

  • 3-4 łodygi rabarbaru
  • kilka listków mięty
  • 3 śliwki renklody ze słoika (może się obejść)
  • 4 łyżki cukru
  • plasterek limonki do ozdoby

Rabarbar umyć, obrać jeśli ma twardą skórkę. Ja zawsze obieram, wtedy lepiej puszcza sok. Pokroić na grube plastry i zasypać cukrem w rondelku i odstawić na 10 minut. Po tym czasie dolać na oko 1 l wody i zagotować. Mój rabarbar gotował się tylko minutę, bo jak wiadomo gotowanie niszczy witaminy, a rabarbar ma ich nie mało (witaminy z grupy B, witaminę C i karoten oraz magnez, potas, wapń, sód, żelazo, fosfor, ). Miałam dużo czasu i odstawiłam go pod przykryciem aby zmiękł. W dużym dzbanku rozgniotłam śliwki z kompotu, wlałam wodę z rabarbarem i wrzuciłam listki mięty. Można dosłodzić do smaku.

Rabarbar to idealny składnik kompotu, bo ma specyficzny, kwaśny i orzeźwiający smak. Jego wykonanie jest tak proste, że z pewnością poradzą kuchenni nowicjusze. A w upalny dzień proponuję dodać kilka kostek lodu.

Oceń przepis / post

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.