Mazurek kajmakowy – przepis wielkanocny

Mazurek kajmakowy

Był już na blogu mazurek polski, przyszedł i czas na mazurek kajmakowy. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam wyjadać masę kajmakową wprost z puszki. Jest taka kremowa i przesłodka. W smaku przypomina mi krówki, które bardziej wolę niż najlepsze pralinki.

Opisywany dzisiaj mazurek przygotowałam z domową masą kajmakową, zamiast gotowej z puszki, kupionej w sklepie. Wyszła nieco inna niż ta, którą gotujemy 4 godziny (z mleka kondensowanego). Sam przepis na mazurek i masę kajmakową pożyczyłam od Pani Barbary Bytnerewiczowej – Ciasta domowe.

Ostatnio stwierdziłam, że to moja ulubiona „ciastowa” książka. Książka ma brązowe kartki, na brzegach jeszcze ciemniejsze, w końcu pochodzi z 1989 roku. Gdzieniegdzie można spotkać rysunki pojedynczych ciastek. Książkę nabyłam okazyjnie w pakiecie na aukcji, nie znając jej cennej zawartości. Dziś już nie ma takich książek…

Ciasto

  • 250 g mąki
  • 120 g masła lub margaryny
  • 60 g cukru pudru
  • 1 żółtko
  • 2-3 łyżki śmietany

Maska kajmakowa

  • 250 g cukru
  • 250 ml śmietanki lub 500 ml mleka
  • 1/2 laski wanilii
  • odrobina sody oczyszczonej
  • 40 g masła

oraz bakalie

Mazurek kajmakowy – przepis

Składniki na ciasto dokładnie połączyć i zagnieść na gładkie ciasto. Schłodzić w lodówce około 1h, po czym rozwałkować na szerokość przygotowanej blaszki (grubość ok. 1cm). Wystające części odciąć nożem i uformować ozdobny szlaczek na placku. Ciasto wstawić do rozgrzanego piekarnika. Piec około 15-20 minut w 180° C.

mazurek kajmakowy

Gdy mazurek się już upieczenie, należy go delikatnie wyjąć z formy. Mazurki należą do delikatnych ciast, są podatne na łamanie i kruszenie. Przed polaniem ciasta masą kajmakową należy je ostudzić.

Domowa masa kajmakowa

Do rondelka wsypać cukier, dodać mleko/śmietankę, szczyptę sody i rozerwaną laskę wanilii. Masę gotować na małym ogniu. Dodatek sody ma na celu zapobiegnięciu „kłaczeniu” masy. W celu sprawdzenia czy masa jest gotowa, należy wykonać test talerzykowy. Kropla masy upuszczona na na talerzyk zakrzepnie oznacza, że jest już gotowa. Pozostaje dodać jeszcze masło i chwilę gotować. Gorącą polewę wylać na upieczone wcześniej ciasto.

Po wylaniu masy kajmakowej należy szybko ułożyć bakalie, bo masa szybko stygnie. Po całkowitym ostudzeniu ciasto jest gotowe.

mazurek kajmakowy

 

Oceń przepis / post

10 komentarzy do “Mazurek kajmakowy – przepis wielkanocny”

  1. zapomniałam napisać po świętach, ajć!.. mazurek wyszedł wspaniale- to wogóle pierwsze ciasto jakie robiłam :P a mam 24 lata :P gościom smakowało, brali do siebie 'na wynosc’ hihi :D dziękuję serdecznie za pomoc! pozdrawiam :*

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.