Jakie grzyby nadają się na pizzę? Odpowiadamy

Grzyby są niesamowicie aromatyczne. Ich intensywny smak dodaje zupełnie nowego wymiaru wielu daniom, także tym inspirowanym kuchnią włoską. Włosi z chęcią sięgają po te niezwykłe dary lasu, dodając je m.in. do risotto, porannej frittaty, smażonych mięs, ale także do pizzy. Pytanie tylko: po jakie gatunki grzybów można sięgnąć i w jaki sposób je przyrządzić.

Czy na pizzy mogą pojawić się tylko klasyczne pieczarki? Oczywiście, że nie. Poznaj wszystkie możliwości, jakie przed Tobą stoją i pędź do lasu.

Pieczarki – najchętniej wykorzystywane

Jeśli grzyby, to pieczarki. To właśnie one najczęściej pojawiają się na pizzach oferowanych w takich lokalach jak np. Pizzeria Toscania w Bydgoszczy. Nie ma się czemu dziwić – ich subtelny aromat podkreśla smak całego dania. Poza tym, to najłatwiej dostępne grzyby – z łatwością można je kupić w niemal każdym sklepie.

Coraz częściej na pizzy pojawia się też większa odmiana pieczarki – Portobello. W sklepach można ją poznać nie tylko po rozmiarze, ale i bardziej brązowym niż białym odcieniu. Czy warto? Z całą pewnością tak. Mają nieco inny niż klasyczna pieczarka posmak – na pewno więc wzbogacą każdą wersję dania.

Pamiętaj, że pieczarki mogą trafić na pizzę bezpośrednio przed pieczeniem – wystarczy je umyć, obrać i pokroić na cienkie plasterki, by w piecu nabrały odpowiedniej konsystencji i oddały aromat. Możesz je również wcześniej przesmażyć, np. w towarzystwie cebulki. Nie zapomnij tylko o jednej ważnej rzeczy – pieczarki (jak i inne grzyby) należy posolić dopiero pod koniec smażenia. To ważne, aby grzyby nie stwardniały i szybko osiągnęły pożądaną teksturę.

Kurki? Czemu nie!

Choć kurki nie są typowo włoskim dodatkiem na pizzę, i one często trafiają na warstwę sosu i sera. Są również grzybami o bardzo delikatnym aromacie i charakterystycznym, żółto-pomarańczowym kolorze.

Na pizzę można je wyłożyć w wersji marynowanej (wtedy dodadzą całej kompozycji lekko kwasowego aromatu), jak i tej świeżej. Jeśli wybierzesz wariant drugi, pamiętaj, że grzyby należy wstępnie przesmażyć – np. na maśle, by stały się bardziej kremowe.

Porcini: klasyka kuchni włoskiej

Porcini to odmiana borowików, którą zbiera się m.in. w Toskanii, Ligurii oraz Piemoncie. Rosną w lasach mieszanych – najczęściej pod dębami oraz bukami. Okres ich zbiorów rozpoczyna się latem, a kończy późną jesienią. Mają bardziej intensywny smak niż pieczarki czy kurki. Dodatkowo Włosi, zwłaszcza w Toskanii, podczas obróbki przyprawiają je nipetellą. To odmiana tymianku, która wyróżnia się delikatnie miętowym posmakiem.

Czy grzyby porcini nadają się na pizzę? Oczywiście. Delikatnie podsmażone czy uduszone ze szczyptą nipetelli oddadzą swój aromat i wzbogacą to klasyczne włoskie danie.

A co z polskimi grzybami leśnymi?

Nie tylko kurki, porcini czy pieczarki nadają się na pizzę. Wiele restauracji, np. w Pizzeria Toscana w Bydgoszczy, oferuje również inne opcje. Na przykład wersję z grzybami leśnymi. Prawdziwki, podgrzybki czy maślaki – podsmażone czy zamarynowane wnoszą do włoskiego dania zupełnie nowe, ciekawe aromaty. Pokochają je nie tylko ci, którzy lubią eksperymenty ze smakiem. Warto więc przyjrzeć się bliżej również i tej opcji.

Jak widać: grzyby na pizzy to dobry pomysł. Jeśli więc masz ochotę na klasyczne, ale bogatsze o wielowymiarowe aromaty danie inspirowane kuchnią włoską – bez wahania zamów wersję z grzybami.

Oceń przepis / post

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.