Czy serek wiejski jest dobry na śniadanie?

Czy serek wiejski (lub inny) to dobry pomysł na śniadanie? Wydaje Ci się, że ma sporo białka i na długo syci? Pamiętaj, że serek serkowi nie równy! Dlatego specjalnie dla Was, zestawiłam i porównałam 6 popularnych serków.

W sklepie zwykle nie mamy czasu na długie zastanawianie się, który wybrać. A kto z nas przelicza dodatek cukru na łyżeczki (ku pamięci 1 łyżeczka od herbaty => 5 g)??
Jakby tego było mało, jest tak duży wybór serków… Najszerszą grupę stanowią te smakowe (producencie wymyślili już chyba każdy smak), naturalny jest zazwyczaj jeden danej marki. Ale który najlepszy? Który wybrać dla siebie, a który dla dziecka?

Serek wiejski lepszy od waniliowego?

Serki podzieliłam na 3 grupy – serki wiejskie, serki neutralne (wytrawne) i serki słodkie. Ułatwiło to porównanie ich między sobą, ale i w grupie. Szczegółowy skład, wartość odżywczą i energetyczną zamieściłam w tabeli, która niestety tutaj się nie zmieściła i jest do pobrania tu. Klikając w link możecie dokładnie sprawdzić np. ile kalorii ma serek wiejski czy jak dużo cukru ma serek homogenizowany.
W poniższej tabeli przedstawiłam wnioski i moją subiektywną ocenę wybranych produktów.

serek wiejski

Na co zwracać uwagę kupując serek w sklepie?

Poza oczywistym – czyli czytaniem składu, warto sprawdzić wartość odżywczą. W przypadku serków ważna jest zawartość białka, jaką dostarczymy spożywając dany produkt. Na drugim miejscu trzeba sprawdzić ile produkt ma cukru. Popularny serek danio w jednym opakowaniu zawiera odpowiednik 3,5 łyżeczek cukru!


Kupuję serek czy deser?

Uważam, że zawartość cukru w przetworach mlecznych powinna być regulowana. Serek homogenizowany z zawartością cukru powyżej powiedzmy 10 g w 100 g produktu gotowego do spożycia powinno nazywać się DESEREM.
Skąd taki pomysł?
Pamiętacie Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 26.08.2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty (…)? Był duży szum wokół tego co uczniowie mogą kupić w sklepikach szkolnych, co w efekcie skutkowało zmianą rozporządzenia. Jedno co mi się spodobało, to to jakie wymagania zostały postawione „lepszej” („zdrowszej”) żywności. Jeśli chodzi o przetwory mleczne to ograniczenie cukru i tłuszczu ustalono na granicy właśnie 10 g na 100 g gotowego produktu.

Z tego właśnie powodu uważam, że nabiał z zawartością cukru powyżej tej normy powinien być oznaczany kategorią DESERU.

W moim zestawienie znajduje się popularny serek Danio, który w swoim składzie ma syrop glukozowo-fruktozowy oraz cukier. Czy to wciąż SEREK czy już DESER? Niejeden rodzic kupi go swojemu dziecku jako produkt, którym ma się najeść. A gdyby był oznaczony jako „deser twarogowy” to czy nadal by tak dobrze się sprzedawał?
Jak widać w tabeli z produktami, które porównałam, da się wyprodukować serek z mniejszą ilością cukru! Przedostatni produkt dokładnie tyle zawiera cukru.

Ktoś mnie kiedyś zapytał…
„Czy serek wiejski z Biedronki produkowany przez mleczarnie X jest identyczny jak ten sprzedawany pod marką własną X?”

Może być to dokładnie ten sam produkt, ale nie musi. Zasady higieny produkcji na pewno są identyczne (niezależne od klienta), jednak produkty mogą się różnić. Różnice mogą być zasadnicze – zupełnie inny skład produktu (proporcje poszczególnych składników) lub tylko różnice na poziomie parametrów fizyko-chemicznych. Te ostatnie mogą być przez nas ledwo wyczuwalne (np. sok bardziej słodki, jogurt bardziej wodnisty). Może słyszeliście kiedyś taka opinie, że Coca Cola z Biedronki (czy inny produkt) inaczej smakuje niż Coca Cola kupiona w zwykłych Delikatesach? Mechanizm jest taki, że Biedronka zamawia w mleczarni X produkty o konkretnych parametrach, które z każdą partią produkcyjną mają być identyczne. To co mleczarnia sprzeda pod marką własną to zupełnie inna bajka. Jednym słowem: są to dwa różne produkty, ale jeden producent.

Czy produkty z dyskontów są złe?

Niekoniecznie. Można trafić czasem na bardzo dobry produkt w Biedronce, a kiepskiej jakości w Delikatesach. Zawsze trzeba czytać składy. Dobrze jest zaufać jednej marce, ale jednocześnie sprawdzać konkurencje.

Serek wiejski jako źródło wapnia i białka?

tabela_wapń_i_białko

Opakowanie (200g) serka wiejskiego zawiera 22 g białka. Dzienna racja dla osoby ważącej 50 kg wynosi około 40 g (masa ciała x 0,8). Spożywając 1 serek wiejski dziennie zapewniamy połowę zapotrzebowania na białko, przy jednoczesnym niskim spożyciem węglowodanów. Także jest nieźle!

Jeśli chodzi o wapń to nie jest to produkt bogaty w ten pierwiastek. Serek wiejski ma nieco więcej wapnia niż kapusta (no ale zjeść dziennie 200 g kapusty…?). Znacznie bogatszym źródłem wapnia są żółte sery np. Gouda (aż 3 razy więcej wapnia niż serek wiejski), podobnie zresztą jak mleko.

Podsumowując, uważam, że warto jeść serki…

nawet te słodkie, ale oczywiście wszystko z umiarem i nie za często. Dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana. Jeden porządny serek nie rozgrzeszy nas z żywieniowych błędów, ale małymi krokami możemy zacząć się odżywiać lepiej.

A jak jest u Was?

Często spożywacie jecie serki? Czym się kierujecie kupując je dla siebie lub rodziny?

Dajcie znać w komentarzach, które warte są zakupu.

Aliexpress: 15 gadżetów do kuchni do 6$, które ułatwią Twoje życie!

Dzisiaj przedstawiam Wam gadżety do kuchni z Aliexpress, które bardzo ułatwiają życie (albo uprzyjemniają ;) ). Nie wszystkie przedstawione tutaj przedmioty posiadam. Wiele z nich kupiłam w Polsce, bez innych mogę się obejść, jednak niektóre są mi niezastąpione.

Wszystkie te gadżety możecie zamówić przez chiński serwis Aliexpress. Dla tych, którzy nie w temacie podpowiem, że Aliexpress to takie Allegro tylko chińskie i na cały świat, a więc dużo większe i o niższych cenach. Dużym plusem Aliexpress jest darmowa wysyłka (większość przedmiotów ma darmową wysyłkę, ale rzeczy cięższe i większe często mają płatna opcję dostawy) na cały świat.

Jest pewien haczyk…

Haczyk w tym przypadku oznacza czas dostawy. Średnio jest to 30 dni oczekiwania na listonosza z naszą paczką, a więc sporo. Owszem zdarza się, że czasem przedmiot przyjdzie w 10 dni, ale to są sporadyczne przypadki (oczywiście zależy od wybranej opcji dostawy). Nie oczekujcie, że notes za 1 $ z darmową dostawą dostaniecie w niecałe dwa tygodnie. Jeśli nie lubicie się spieszyć, polubicie Aliexpress ;)

Niski dolar

Na dzień dzisiejszy 1$ = 3,36 zł. Jeszcze niedawno dolar kosztował niespełna 4 zł. Dość niski kurs waluty sprzyja zakupom nie tylko na Aliexpress. Zatem korzystajcie z niskiego dolara i kupujcie!

1. Falisty nóż do frytek i warzyw – 1,62 $

Już nie trzeba kupować mrożonych frytek, aby zjeść faliste frytki. Wystarczy zamówić nóż o falistym profilu i kroić… Pamiętam jak w latach ’90 kupowało się mrożone faliste frytki… Smakowały tak samo jak te proste, ale były jakieś takie „lepsiejsze”, na wzór zachodnich. A teraz za niecałe dwa dolary można kupić sobie taki nóż i kroić nie tylko ziemniaki, ale i ogórki, marchewkę i inne warzywa.

link: http://got.by/2986ep

noz do frytek

2. Nóż do awokado – 2,5$

Bardzo przydatny gadżet dla fanów awokado. Jeśli często musicie się z nim mocować, taki nożyk bardzo ułatwi życie, a nawet sprawi, że częściej będziecie kupować awokado!
Pewnie ktoś powie, że bezużyteczny gadżet! Tak pomyślałam jak dostałam kiedyś specjalny nóż do ananasa. Muszę Wam powiedzieć, że w życiu bym nie sądziła, że tak często będę go używam i będzie mi tak potrzebny! 

http://got.by/298aba

noz do awokado

3. Zestaw do robienia chipsów w mikrofali – 4,26 $

Chipsy nie są zbyt zdrowe. Niby wszyscy to wiedzą, ale i tak je kupujemy (ja czasem też, hehe…). Takie przygotowane w domu będą na pewno inne w smaku, ale i nieco zdrowsze. W tym gadżecie można przygotować nie tylko chipsy z ziemniaków, ale również innych warzyw. Potrzebna będzie mikrofala i olej.

http://got.by/29871u

do chipsow

4. Krajarka do kiełbasek – 0,85 $

Mini gadżet do nacinania kiełbasek/parówek. Jak zamówicie teraz, to przyjdzie akurat na sezon grillowy. Można się obejść bez takiego nożyka, jednak tak ładnie wyglądają takie kiełbaski :D

http://got.by/2987h7

do kiełbasek

5. Wałek do ciasteczek ze strukturą 3- 7,6 $

Kilka lat temu był duży szał na takie wałki ze strukturą. Po przejechaniu ciasta zostawał piękny wzorek, który utrwalał się na ciasteczkach po wypieczeniu. Nie pamiętam ceny ile kosztował „oryginał”, ale wiem, że nie mało. Dziś możemy zamówić taki wałek z Ali w wersji drewnianej i z tworzywa. Wybór należy do Was.

wałek z tworzywa: http://got.by/29887n

wałek drewniany: http://got.by/2988ft

wałek

6. Mata do pieczenia (do ociekania tłuszczu) – 5,94 $

Gadżet przydatny do pieczenia, gdy chcemy zredukować ilość tłuszczu w potrawie/mięsie. W trakcie pieczenia topniejący tłuszcz spada do „dziurek”, zamiast wchłaniać się z powrotem do potrawy. Dobre do kiełbasek pieczonych w piekarniku. Mata jest silikonowa.

http://got.by/2988s2

mata do pieczenia

7. Krajarka do arbuza – 1,59 $

Podobny i przydatny gadżet co wspomniany wyżej nożyk do awokado. Nóż do arbuza! jak to ułatwia jego krojenie! Must have, gdzie jedzone są arbuzy.

http://got.by/2988us

nóż do arbuza

8. Obierak do ryby – 1,39 $

Kto miał okazję skrobać zwykłym nożem rybę w celu pozbycia się łusek, ten… miał dużo sprzątania potem… Wiem co mówię. Z tego powodu znalazł się tutaj skrobak do ryb z pojemnikiem na łuski. Za niecałe 1,5 dolara nie ma się co męczyć. Nie ma za co ;)

http://got.by/29890t

tarka do ryb

9. Nakładki silikonowe zamiast pokrywek – 1,39 $

To jest fajny gadżet! Praktycznie codziennie zdarza mi się coś przygotowywać co później przechowuje w lodówce. Ze względu na higienę i zapachy, zazwyczaj używam foli spożywczej lub aluminiowej, którą wyrzucam gdy nie jest potrzebna. Te nakładki z silikonu są wielorazowe i do tego elastyczne. Pasują do każdej miseczki czy talerza.

http://got.by/29896u

silikonowe pokrywki

10. Pojemnik z pędzelkiem na olej – 1,28 $

Pędzelek ze zbiornikiem do którego wlewamy olej. Bardzo pomocne przy smarowaniu patelni podczas smażenia naleśników!

http://got.by/2989l8

silikonowy pedzelek

11. Spryskiwacz do cytryny – 0,76 $

Tani i pomocny gadżet. Można spryskiwać rybę albo jabłka do szarlotki aby nie ściemniały.

http://got.by/2989pw

spryskiwacz do cytryn

12. Obieraczka – krajarka do Julienne – 3,26 $

Taką obieraczkę mam już od dawna i ją uwielbiam. Przy jej pomocy można łatwo pokroić warzywa na tzw. Julienne. Paski warzyw dodaję do obiadu, sosu lub robię sałatkę na zimę.

http://got.by/298a1r

julienne

13. Zamknięcia z dozownikiem do opakowań spożywczych 1,5 $

Fajny i niedrogi gadżet. Przydatny do produktów, których zazwyczaj nie przesypujemy, bo dość szybko są konsumowane np. płatki śniadaniowe.

http://got.by/298deb

zamkniecie

14. Mała zgrzewarka do opakowań foliowych – 1,2 $

Zostały chipsy z imprezy? Trzeba je koniecznie przesypać i szczelnie zamknąć. Można również zgrzać brzeg oryginalnego opakowania przy pomocy takiego oto gadżetu. I to wszystko za nieco ponad dolara.

Osobiście nie miałam jeszcze okazji przetestować, ale jest to bardzo popularny gadżet na Ali. Urządzenie zgrzewa brzeg opakowania z folii, dzięki czemu żywność zachowuje dłużej świeżość po otwarciu.

http://got.by/298g1e

ZGRZEWARKA DO ŻYWNOSCI

15. Kratka do robienia mini pierożków – 2,44 $

Bardzo przydatny gadżet dla amatorów kluseczek, pierożków itp. Można przygotować farsz na słono i słodko, dwie warstwy ciasta (pomiędzy nimi nadzienie) i wystarczy przejechać wałkiem, a pierożki ładnie się poodcinają. Sama jestem posiadaczką podobnej kratki i chwalę sobie. Bardzo pomysłowe narzędzie do pierożków. Zobaczcie tutaj przepis na pierożki ze szpinakiem i serem plesniowym (link).

http://got.by/298gfe

mata do pierozkow

 

 

Dajcie znać co myślicie o wytypowanych przeze mnie gadżetach do kuchni? Naprawdę potrafią ułatwić życie w kuchni?
Na które z nich zdecydowaliście się?